Pronájem bytu v Brně v době covidové

Brno-pohled-ze-Spilberku-600-400

Brno je zlatá loď, do pronájmu v Brně pojď. Zvláště v letních měsících nebylo těžké pronajmout byt, a to někdy i za cenu nájmu mírně nadsazenou. Nabízíte byt 2+1 v Brně s neprůchozími pokoji a studenti i pracující páry vám doslova trhají ruce. Pokud se byt nachází v nějaké brněnské VIP lokalitě, jakou je například Veveří, Žabovřesky nebo u Masarykovy univerzity ležící Nový Lískovec, jsou ochotni navýšit i již tak nadsazenou cenu.

Potom se nám tu objeví to pandemické strašidlo Covid a jak už je jeho dobrým zvykem, chce nám všechno pokazit, a tudíž i rozbít dobře fungující a promazaný stroj pronajímatel versus nájemce, který tu dlouho tak skvěle fungoval.

Co se změnilo pro pronajímatele nemovitostí nejen v Brně?

V důsledku několika zásadních na sebe navazujících faktorů již není takový hlad a poptávka po pronájmu v Brně.

  • Brno je typické studentské město, ale postupně se nám vytrácí hlavní cílová skupina, kterou jsou právě studenti vysokých škol, kteří v současné situaci odchází po domluvě s pronajímateli předčasně z nájmů a vrací se zpět k rodičům. Z důvodu nejistoty nových poptávajících a zájemců o bydlení z této skupiny ani nepřibývá.
  • Další, pronajímateli oblíbenou, cílovou skupinou jsou pracující páry, kteří mají vzhledem k velké nabídce a malé konkurenci ze strany studentů velkou možnost výběru. Pro tuto skupinu je jedním ze základním faktorů cena a i proto je pronajímatel někdy donucen slevit.

  • I další cílová skupina, jakou jsou rodiny s dětmi, v současné době radši prodlužuje současný nájem a vyjednává nižší cenu nájmu s pronajímatelem.

  • No a v neposlední řadě měsíce leden, únor, březen, dle hesla teďka nikam nevylezem, ani před Covidem nebyly na pronájmy úplně optimální a cena nájmu v tomto období byla trochu nižší než třeba v nejsilnějších měsících, jakými jsou červenec a srpen.

Tyto všechny faktory ve spojení s nejistotou a nižší poptávkou lehce snížily zájem a tím i cenu pronájmu bytů v Brně.

Na rozdíl od některých kolegů však nevidím pokles cen tak dramatický. Když budu úplně konkrétní, je to cca 500 Kč – 1 000 Kč za nájem, tzn. byt, který bych pronajal za normální situace za 10 000 Kč, má teď nálepku s cenou 9 500 Kč.

Když se vrátím na začátek tohoto článku, byli jsme zvyklí, že lze pronajmout v Brně poměrně jednoduše a za hodně peněz. Ono se zase tak moc nezměnilo, jen se musí pro úspěšný pronájem za dobrou cenu vynaložit v současné době více energie a je potřeba klást daleko větší důraz na základní faktory úspěšného pronájmu, jakými jsou dobře zvládnutý homestaging a výborná prezentace nemovitosti v inzerci i na samotné prohlídce. Pokud na to nemáte čas, zkušenosti nebo energii, přenechejte toto břemeno profesionálovi.

 

Pronájmu nemovitostí v Brně se aktivně věnuji již 11. rokem. Spolupracuji s desítkami pronajímatelů, kteří pronajímají jednu nebo více nemovitostí. Těší mě, že tito klienti jsou mi věrní, stabilně využívají mých služeb a dále mě doporučují.

 

Máte dotaz týkající se pronájmu nemovitosti, nebo chcete pronajmout vaši nemovitost?

Neváhejte mě kontaktovat:

* povinné pole