Energetický štítek – Průkaz energetické náročnosti budov (PENB)

Průkaz energetické náročnosti budovy a jeho vyhotovení je již zahrnuto v mém servisu pro vás.

K čemu potřebujete průkaz energetické náročnosti budov?

Od roku 2013 existuje povinnost mít zpracovaný energetický štítek při prodeji i pronájmu budov a od roku 2016 i při prodeji a pronájmu bytových jednotek.

Příklady výjimek, kdy není energetický štítek nutné zhotovit:

  • objekt postavený před 1. lednem 1947, na kterém nebyly provedeny rekonstrukce většího charakteru,
  • stavby, které slouží pouze k rekreačním účelům.

Ukazatel energetické náročnosti se pohybuje ve stupnici A-G, nejvyšší třída je A – Mimořádně úsporná a nejnižší G – Mimořádně nehospodárná. Kompletní stupnici si prohlédněte na obrázku.

Kdy-je-potreba-prukaz-energeticke-narocnosti-budovy

Jak je tomu u bytových jednotek?

  • Při prodeji nebo pronájmu bytu byste měl(a) jako vlastník bytové jednotky obdržet energetický štítek na vyzvání od předsedy společenství vlastníků.
  • V případě družstevního bytu by vám mělo na vyzvání doložit energetický štítek družstvo, které budovu spravuje.

V jaké fázi prodeje nebo pronájmu energetický štítek budovy využijete?

  • Energetický štítek a některé technické údaje zapsané v textu průkazu je nutné zahrnout již při prezentaci nemovitosti do inzerce. Pokud energetický štítek nepřiložíte do inzerce, je nutné k nemovitosti v inzerci přiřadit dle zákona nejnižší třídu G. V opačném případě hrozí majiteli nemovitosti sankce od státní energetické inspekce.
  • V další fázi je ze zákona povinné průkaz energetické náročnosti budov doložit při podpisu kupní smlouvy (prodej OV), smlouvy o převodu členských práv a povinností (prodej DB) nebo nájemní smlouvy (pronájem).
  • V případě, že nedoložíte PENB u výše jmenovaných případů, lze jej u podpisu smluv nahradit předložením vyúčtování dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky. Tento případ se však týká pouze bytových jednotek.
Energeticky-stitek-Prukaz-energeticke-narocnosti-budov-PENB-2

V ostatních případech prodeje nemovitosti vám zpracování energetického štítku PENB zajistím.

Na vyhotovení průkazu energetické náročnosti budovy spolupracuji s energetickým specialistou, který vlastní příslušná oprávnění pro tuto činnost.

Máte dotaz? Napište mi:

* povinné pole