Co je lepší, pronajmout byt nebo chatu? Jaká by měla být základní úvaha při rozhodování?
Chata-na-pronajem-v-Blansku-a-okoli-1

Jestli přemýšlíte o nákupu nemovitosti, která by vám posloužila jako investice do budoucna prioritně na pronájmy, nabízí se zvláště v atraktivním okolí Moravského krasu otázka, jestli koupit byt v Blansku, Boskovicích, nebo raději nějakou pěknou chatu nebo chalupu v okolí.

Průměrný pronájem panelového bytu 2+1 v Blansku nebo v Boskovicích se pohybuje kolem 10 000 Kč. Pěknou chatu na vlastním pozemku v krásném okolí těchto měst pronajmete za stejnou cenu, ale stačí vám na to pouze týdenní turnus.

Dle této úvahy by byl nákup chaty nebo chalupy na pronájem jasným vítězem.

Proč to není tak jednoduché? Všichni by kupovali na investici chaty a na nákup bytu ve městech by pak nebyla taková tlačenice. Byty by kupovali pouze lidé na bydlení, nikoliv na spekulaci, a ceny bytů ve městech by se výrazně snížily. To jsme se ale trochu zasnili.

Vše má své pro a proti. Podíváme se na klady a zápory a budeme opět trochu počítat.

Pojďme si vzít oba typy investičních nemovitostí na mušku a vypíchnout pár základních pravidel, které bychom neměli při rozhodování opomenout.

  1. Náklady na udržování bytu jsou výrazně nižší, než udržovat v kondici chatu. Z tohoto pohledu je byt finančně mnohem praktičtější.
  2. U bytu máte jistotu celoročního pronájmu, kdežto chata může být pouze sezonní záležitost. Při nákupu chaty nebo chalupy důkladně zvažujte vlastnosti nemovitosti pro co možná nejlepší celoroční provoz. Na konci článku budu konkrétní a dám vám jeden (z mého pohledu) ideální tip na zajímavé místo.
  3. Už jsem zmínil celoroční užití z hlediska atraktivity polohy a využití, ale je potřeba zvážit, jestli chata splňuje i technickou stránku, abychom ji mohli pronajmout třeba i v zimě. Pokud tomu tak není, spočítejte nejnutnější investici, která by zajistila pohodlné užití. Výhodou samozřejmě může být vaše manuální zručnost, kdy jste schopni tyto práce zvládnout sami a výrazně tak ušetřit na výdajích.
  4. U bytu se většinou o nic moc nestaráte, nájemní smlouvu máte na rok a střídání stráží je minimální. Občas se něco pokazí, ale nedá se to srovnat se soupeřem, což je v našem případě chata. Tady se nám stráže střídají nejčastěji v týdenních turnusech a opotřebení je daleko větší. Buď tedy bydlíte ve velmi dobré dostupnosti a čas vám dovoluje vzít si toto břímě na sebe, nebo tuto úlohu minimálně vítače a převlíkače povlečení na sebe vezme správce, který tuto činnost ovšem nebude provozovat zdarma.
Chata-na-pronajem-v-Blansku-a-okoli-2

Toto jsou pouze základní srovnání, ale už z těch se dá odvodit, že výnosnost obou investičních soupeřů se nám najednou přiblížila remíze. Ve skutečnosti se však jedná o velmi individuální záležitost, záleží na konkrétní nemovitosti, a hlavně jaký typ nemovitosti je vám bližší.

Na závěr jsem vám slíbil, že budu konkrétní a dám vám tip, kde koupit v okolí Blanska a Boskovic, v krásné krajině Moravského krasu, ideální chatu nebo chalupu tak, aby byla pro zájemce atraktivní po celý rok a po celý rok byla také obsazena. Napadá mě obec Suchý, která je velmi vyhlášená a turisticky oblíbená. Tato obec má jako jedna z mála své bohaté rekreační a hlavně sportovní využití po všechna čtyři roční období.

Chata-na-pronajem-v-Blansku-a-okoli-3

Na prodej nemovitostí v Moravském krasu, na Blanensku a Boskovicku se specializuji. I když jsem Brňák, jezdím sem na naši rodinnou chatu, zdejší přírodu miluji a umím pak výhody tohoto kraje zúročit do efektivního prodeje.

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat:

* povinné pole