Prodej-realit-chaty-chalupy-Blansko-Boskovice-a-okoli

Proč se zvedl zájem o koupi chat a chalup nejen v Jihomoravském kraji a na co si dát při případné koupi pozor?

Důvodů prudkého nárůstu zájmu je několik:

 1. Vzhledem k rostoucím cenám bytů a rodinných domů v Brně a nejbližším okolí lidé zvažující nákup investiční nemovitosti volí raději nemovitosti ve vzdálenosti do 50 km od Brna. Cenově zajímavé se tak mohou jevit celoročně obyvatelné chaty a chalupy. Jejich pronájem na atraktivních místech v týdenních turnusech pak vychází finančně mnohem výhodněji než pronájem standardního bytu v Brně.
 2. Ze stejného důvodu, tzn. rostoucích cen bytů a rodinných domů, kupují chaty a chalupy zájemci o bydlení, kteří finančně nezvládnou nákup rodinného domu a koupě celoročně obyvatelné chaty nebo chalupy je pro ně dostupnější alternativou.
 3. Pochopitelně asi hlavní úlohu v honu na chaty a chalupy sehrála již delší dobu přetrvávající pandemie covidu, kdy lidé nemohou tolik cestovat do zahraničí a uvědomují si, že mít chatičku na nějakém pěkném místě v kouzelné moravské přírodě by jim mohlo i z dlouhodobého hlediska vynahradit absenci cestování.
 4. Pandemie a s tím spojené zvýšené poptávky využili k navýšení cen veškeré ubytovací zařízení v ČR včetně majitelů chat a chalup. Ubytování v pěkné chalupě s bazénem a dalšími rekreačními lákadly pro čtyřčlennou rodinu vyjde na některých atraktivnějších místech ČR v dnešní době téměř stejně nebo ještě dráže než dovolená v zahraničí, např. v Chorvatsku. I toto je důvod, proč raději investovat do své chaty než do cizí.
 5. V dnešní přetechnizované době spousta lidí středního a důchodového věku doslova prchá z větších měst, aby si splnila svůj romantický sen o životě v krásné chalupě na samotě u lesa, kde daleko od civilizace bude prožívat poklidný život. Bude se živit vlastnoručně vypěstovanými bio plodinami a na svém oploceném pozemku chovat nějaké to domácí zvířectvo.

 

Tyto a další podružné důvody jsou základním pilířem pro současný nárůst cen i těchto dříve celkem dostupných nemovitostí.

Patříte-li alespoň částečně do jedné z těchto pěti skupin, pak si dejte při nákupu vaší vysněné chaty a chalupy pozor na některé faktory, které by vám mohly vaši budoucí idylku pokazit.

Vím, že solidních nabídek je málo a poptávka je obrovská. Přesto si před nákupem vše dobře prověřte a nenechte se vystavit obchodnímu tlaku. V naprosté stručnosti uvedu nejčastější příčiny pozdějšího rozčarování a vyprchání nadšení.

 

 1. Zjistěte si, co máte za sousedy. Zeptejte se při prohlídce, ale potom raději ještě osobně prověřte.
 2. Pozor na příjezdovou cestu, jestli není soukromá. S tím může být do budoucna problém, nebo minimálně další finanční výdaj.
 3. Všechny stavby na pozemku by měly být zkolaudované. Pozor na černé stavby.
 4. Není sousední chata pronajímaná? Potom by na místě nemusel být takový klid, jaký jste si vysnili.
 5. Jasně, že voda může být přivedená na pozemek a elektřinu si připíchnete od souseda. Plyn se má v obci příští rok zavádět. Prověřte si pravdivost tvrzení prodávajícího týkající se inženýrských sítí. Případně si propočítejte další investice s tím spojené.
 6. Cena vám připadá hodně výhodná? Může se jednat o chatu, která stojí na obecním pozemku. V tomto případě kupujete pouze chatu na pěkném místě a pozemek máte jen v nájmu. S tím jsou ještě někdy spojené další právní nesrovnalosti, jako břemeno na příjezdovou cestu atd.
 7. Klidné romantické místo se může do budoucna proměnit v divoké satelitní staveniště. Nahlédněte do územního plánu a zjistěte si, jestli se neplánuje výstavba developerských projektů i na tomto zatím pohádkovém místě.
 8. Máte plány, jak chatu do budoucna rozšířit do patra, přistavět verandu, nebo celkově zvětšit půdorys? Prověřte si na příslušném stavebním úřadě, jestli je to možné. Zde zjistíte např. regulativa, do jaké výšky může sahat štít chaty, a další technické informace, které budou mít zásadní vliv na vaše případné rozhodování o koupi chaty.

 

Koupě chaty nebo chalupy je mnohdy technicky složitější právní proces než koupit byt nebo rodinný dům. V případě, že nemáte po ruce odborníka, který vše bezpečně vyřeší za vás, věnujte zvýšenou pozornost nejen vizuální stránce nemovitosti, ale i veškeré technické dokumentaci a právním záležitostem.

 

Specializuji se na prodej chat a chalup v Brně, v okolí Brna, Žďárských vrchů a především v Moravském krasu, kam sám jezdím na svoji rodinnou chatu. Svůj vztah ke zdejší kouzelné přírodě umím pozitivně promítnout do zprostředkování prodeje právě v těchto lokalitách.

Hodnocení spokojených klientů: https://www.mikulasek-zdenek.cz/reference/

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat:

* povinné pole