Kohoutovice v hantecu Kohótky, neboli Kykyrýksdorf: Brněnská čtvrť, kde se kokrhá až do rána.

Nejdříve lehce zakokrháme, pardon zabrousíme do historie, jak je to vlastně s Kohoutem ve znaku a proč je název čtvrtě zrovinka Kohoutovice.

Název Kohoutovice je odvozen od příjmení prvního majitele zdejšího dvora, který se jmenoval Kohút. První písemná zmínka o Kohoutovicích je již z roku 1237 a až v roce 1919 byly Kohoutovice připojeny k Brnu. V lidovém podání je tento název spojen s kohoutem, a to proto, že Kohoutovice byly ukryty v kopcích, z města Brna nebyly vidět a o jejich existenci dávalo vědět právě jen kohoutí kokrhání. Možná je to jen pověst a možná je na tom i kus pravdy. Kohout ve znaku symbolizuje ve své zbroji bojovnost a odvahu místních obyvatel.

Kohoutovice se svou nadmořskou výškou 330 m n. m. patří k nejvýše položených a nejvíce zalesněným lokalitám města Brna. I když rozlohou 4,09 km² a počtem obyvatel 12 621 patří spíše k menším lokalitám, mají určitě co nabídnout ve všech směrech po stránce komfortního bydlení.

Bydlet zde je nejen praktické, ale díky nádherné přírodě je to i romantické místo, kde se zamilujete do zvířat, ale i do sebe.

V údolí Kohoutovického potoka, kde se můžete projít po břehu šumícího potůčku, se mezi buky a duby skrývají vzácné rostliny a zvířata. Pokud budete mít štěstí, možná uvidíte i nějakého toho kohouta, který vám zakokrhá svou píseň lásky.

Čeká zde na vás několikahektarová obora, která je součástí přírodního parku Kamenný vrch. Je plná jelenů, daňků a divokých prasat, kteří vás rádi přivítají a nechají se pohladit a nakrmit. Zvláště děti budou nadšené z blízkého kontaktu se zvířaty. Tedy ta divoká prasata radši ať moc nehladí. Obora je otevřena po celý rok a vstup je zdarma. V lese je ukryt legendární a architektonicky významný hotel Myslivna (v hantecu Jégrhaus) postavený v roce 1947. Z přilehlé dobové zahrádky se můžete pokochat kouzelnými pohledy na dominanty Brna. Úchvatné výhledy jsou i z Kohoutovického vodojemu, který se tyčí na vrcholu kopce jako obří kužel.

Pokud hledáte lokalitu, kde se snoubí krásná příroda a oáza klidu, jsou Kohoutovice tím správným místem pro Vás.

Jste sporťáci? Potom Kohoutky mají jasně zelenou.

Spokojený zde musí být sportovní maniak i občasný rekreativec. Tato městská část Brna vám nabídne sportovní vyžití a relax doslova na každém rohu. Ať už chcete plavat jako ryba, kopat jako Ronaldo, nebo si jen tak lebedit v sauně nebo na masáži. V Kohoutovicích si vždy najdete to své.

Jedním z hlavních lákadel je Aquapark Kohoutovice, který je jediným aquaparkem v Brně. Zde si můžete užít 25m plavecký bazén, chrliče, trysky a divokou řeku. Tobogán dlouhý 90 metrů vás doslava vystřelí a masažní Whirlpoolka zase zahřeje a uvolní. V létě si můžete také zaplavat ve střešním bazénu s prostorem pro opalování, kde můžete nachytat kvalitní bronz, nebo se jen tak kochat pohledem na Brno.

Tatran Kohoutovice situovaný jak jinak než v lese je sportovní spolek, který má fotbalový stadion, tenisové kurty a basketbalový a cyklistický oddíl. Ještě jsem zapomněl na pinec (stolní tenis), který si sem občas přijdu zahrát se svým sportovně založeným synkem.

Určitě bych vyzdvihl posilovnu „Na konečné“, kde vládne přátelská atmosféra a která má tolik strojů a činek, že si budete připadat jako v ráji, nebo v pekle, podle toho, jak moc se budete snažit. Je tak blízko zastávky MHD i parkoviště, že nemáte žádnou výmluvu, proč ji nenavštívit. Já sám jsem ji navštěvoval v době před covidové. Nemusíte být Arnold ani Barbie, ale tady se budete prostě cítit dobře.

I turistika je sport a věřte, že tady je kam vyšlápnout. Prostě je zde tolik sportovního vyžití i míst pro relax, že by to vydalo na samostatný článek.

Občanská vybavenost a dopravní obslužnost

Rozepisovat se o tom, že jsou zde školy, školky a obvoďák (obvodní praktický lékař) to je trochu nuda a myslím, že by to měla být ve větším městě a na moderním sídlišti samozřejmost. Ale náš rozmazlený a pohodlný kohout chce něco víc. On se chce pyšně posadit přímo na střechu obchodního centra na Libušině třídě, kde najde prostě všechno, co potřebuje ke svému neskromnému životu. Koupí zde kuřata, léky pro starou slepici, dá si dobrou pizzu ve své oblíbené Ki-ki restauraci a spláchne to poctivě natočeným škopkem (pro dámy pivečkem) v podchodě. Mít všechno rovnou u zobáku, nebo vlastně u nosu, to my máme rádi. To si tedy můžeme odškrtnout jako splněno.

No a jak se dostaneme z kykyrysdorfu do centra Brna? Sešup z kopca trajfem (trolejbusem), nebo autobusem a bum Antropos, bum Mendlák (Mendlovo náměstí) a za 20 minut už si to vykračujeme po Čáře (po ulici Česká). Kohout si odškrtává další výhodu zdejšího bydlení a tím je praktické spojení MHD do centra. Výpadovka na dálnici Praha, Bratislava a nájezd na městský okruh je odsud taky co by kohout z hrdélka dokokrhal.

Kohoutovice jsou místo, kde se cítíte jako doma. Zde máte vše, co potřebujete: přírodu, kulturu, pohodlí a zábavu. Místní občané se tu pravidelně schází na různých kulturních akcích jako je třeba jarmark, nebo hody a utužují vztahy a celkovou pozitivní atmosféru, která zde vládne.

Tak co říkáte? Jsou Kohoutovice ideálním místem pro bydlení v Brně?

Jak řekl jeden moudrý kohout: „Když žiješ v Kohoutovicích, máš život jako pohádku.“ (Tohle jsem si tedy vymyslel, ale možná by to řekl, kdyby uměl mluvit.)

 

Výhody této lokality umím efektivně uplatnit při prodeji i pronájmu realit.

REFERENCE

Potřebujete poradit s prodejem, nebo pronájmem nemovitosti?

Napište mně, nebo volejte: 774293326

* povinné pole