Co-by-mel-vedet-realitni-tipar-2

Už jste se určitě setkali s inzerátem, kde vám byla v případě doporučení kontaktu na majitele, který se chystá prodat nemovitost, slíbena nemalá odměna.

Hodně peněz za málo práce, to je zvláště v dnešní době podezřelé. Není v tom tedy nějaký háček?

Neměl by být, pokud se držíte několika základních pravidel.

Já sám jako realitní makléř také spolupracuji s tipaři, s některými již dlouhodobě, a myslím, že ke vzájemné spokojenosti obou stran.

Jak postupovat v případě, že opravdu víte o někom, kdo se chystá prodat, případně pronajmout byt či dům, nebo o tom alespoň přemýšlí? Na koho se obrátit?

Než se do něčeho pustíte a nějakého makléře nebo realitní kancelář oslovíte se svým tipem, dobře si rozmyslete, kdo bude ten vyvolený.

Pár tipů pro vás tipaře:

1) Nedívejte se pouze na výši nabízené odměny v případě tipu.

Myslete na to, že někomu svěřujete nakládání s nemalým majetkem svých sousedů, známých, přátel nebo rodiny, a určitě byste jim nechtěli spíše uškodit než pomoci. Navíc stejně zjistíte, že odměny za realitní tipařinu jsou v podstatě u všech realitních zprostředkovatelů téměř stejné, a za tu ostudu v případě špatné volby to určitě nestojí. Neobětujte tedy pro svůj vlastní prospěch své blízké a postupujte s rozumem.

 

2) Podle jakého klíče tedy vybírat toho vyvoleného?

Nabízí se samozřejmě např. varianta: Franta zná realiťáka Pepu a Pepa je vlastně synovec od Hedviky. Skoro každý z nás zná nějakého toho realiťáka Pepu. No a takhle by to bylo pro vás přece nejjednodušší a možná by to bylo čirou náhodou i to kýžené bingo, ale vy chcete krom získané odměny opravdu pomoci prodávajícím, a proto se budete chtít ujistit o skutečných kvalitách nabízené spolupráce. V dnešní době internetu není problém si zjistit rozhodující kritéria, podle kterých vybírat.

 

3) Musí to být specialista na prodej v dané lokalitě.

Nesvěřujte prodej strýčkova bytu v Brně - Novém Lískovci realitce z Prahy. Proč? Takový člověk neumí prodat výhody lokalit, i když si něco narychlo vyčte v brožurce. Důvodů, proč volit někoho se znalostí lokality a místních poměrů, je samozřejmě tolik, že by to bylo na samostatný článek, ale myslím, že jsou celkem jasné. Pokud se budeme bavit třeba o Brnu a půjdeme do důsledku, je optimální si vybrat nejlépe specialistu na danou městskou část, ale to už není samozřejmě podmínkou.

 

4) Je doba internetová a kvalitní makléř by měl být vidět. Pokud je makléř vidět a nic neskrývá, bude vidět i prodávaná nemovitost.

Je dobré si před samotným telefonátem s vytipovaným makléřem nejdříve něco přečíst o jeho práci a také hodnocení klientů, kteří už s ním dříve spolupracovali a byli spokojeni. Tyto informace dohledáte na stránkách jeho domovské realitní kanceláře, nebo ještě lépe na jeho osobním webu, popř. si potřebné info vygooglíte.

Co-by-mel-vedet-realitni-tipar-3

5) Máte vybráno, kontaktujte vyvoleného makléře.

Upřesněte si podmínky a případné další kroky, které budou následovat, protože to děláte celé i pro sebe a nechcete, aby přišla vaše vynaložená energie vniveč. Pokud vás seriózní jednání a vystupování makléře přesvědčí stejně jako jeho dobré reference, je to signál k tomu volat prodávajícímu a požádat ho o svolení, jestli ho může náš vyvolený kontaktovat a domluvit se na poznávací a informační schůzce. Tady by měla končit vaše úloha tipaře, a v případě vzájemné dohody o spolupráci mezi prodávajícím a realitním makléřem se můžete těšit na svou zaslouženou odměnu. 

Odměna tipaři se zpravidla vyplácí v okamžiku, kdy je obchod ve finální fázi a makléř sám dostává provizi.

Tipařina nemusí být pouze náhodná a jednorázová záležitost, ale můžete nemovitosti i aktivně vyhledávat.

Na realitním trhu se pohybuji od roku 2010 a specializuji se na lokality Brno a Blanensko. Na své webové stránce mám jako přímou specializaci v Brně uvedeny lokality Nový Lískovec, Starý Lískovec a Bohunice, ale není to podmínkou.

Máte realitní tip a chcete vyzkoušet spolupráci se mnou, nebo máte zatím pouze dotaz? Jste přímý majitel, který přemýšlí o prodeji?

Rád vám podám potřebné informace.

Něco o mně a mé práci najdete na dalších stránkách mého webu.

Budu se těšit na další výzvy.

Brnenska-lokalita-Novy-Liskovec-roste-na-cene-Zdenek

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat:

* povinné pole